راه های ارتباطی

02146135981
09300560614

مشاوره

جستجو

آخرین مقالات

مشاوره

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این فیلد را پر کنید

درمان اختلال استرس پس از سانحه

درمان اختلال استرس پس از سانحه

درمان اختلال استرس پس از سانحه می تواند به شما کمک کند تا کنترل زندگی خود را دوباره به دست آورید. درمان اولیه روان درمانی است، اما می تواند شامل دارو نیز باشد. ترکیب این درمان ها می تواند به بهبود علائم شما کمک کند:

  • به شما مهارت هایی را برای رسیدگی به علائم خود آموزش می دهد
  • به شما کمک می کند در مورد خود، دیگران و جهان بهتر فکر کنید
  • یادگیری راه های مقابله در صورت بروز مجدد علائم
  • درمان سایر مشکلات اغلب مرتبط با تجربیات آسیب زا، مانند افسردگی، اضطراب، یا سوء استفاده از الکل یا مواد مخدر
  • مجبور نیستید به تنهایی بار PTSD را تحمل کنید.

درمان اختلال استرس پس از سانحه

روان درمانی
چندین نوع روان درمانی ممکن است برای درمان کودکان و بزرگسالان مبتلا به PTSD استفاده شود. برخی از انواع روان درمانی مورد استفاده در درمان PTSD عبارتند از:

درمان شناختی. این نوع روان درمانی به شما کمک می‌کند تا روش‌های تفکر (الگوهای شناختی) را که شما را درگیر نگه می‌دارند، بشناسید – برای مثال، باورهای منفی در مورد خودتان و خطر وقوع دوباره چیزهای آسیب‌زا. برای PTSD، شناخت درمانی اغلب همراه با مواجهه درمانی استفاده می شود.

درمان از طریق مواجهه. این رفتاردرمانی به شما کمک می‌کند با خیال راحت با موقعیت‌ها و خاطراتی که به نظرتان ترسناک هستند، روبرو شوید تا بتوانید به طور موثر با آنها کنار بیایید. مواجهه درمانی می تواند به ویژه برای فلاش بک ها و کابوس ها مفید باشد. یک رویکرد از برنامه‌های واقعیت مجازی استفاده می‌کند که به شما امکان می‌دهد دوباره وارد محیطی شوید که در آن آسیب را تجربه کرده‌اید.

حساسیت زدایی و پردازش مجدد حرکات چشم (EMDR). EMDR نوردهی درمانی را با یک سری حرکات هدایت شده چشم ترکیب می کند که به شما کمک می کند خاطرات آسیب زا را پردازش کنید و نحوه واکنش خود را به آنها تغییر دهید.

درمانگر شما می تواند به شما کمک کند مهارت های مدیریت استرس را توسعه دهید تا به شما کمک کند شرایط استرس زا را بهتر مدیریت کنید و با استرس در زندگی خود کنار بیایید.

همه این رویکردها می توانند به شما کمک کنند بعد از یک رویداد آسیب زا کنترل ترس پایدار را به دست آورید. شما و متخصص سلامت روانتان می‌توانید در مورد اینکه چه نوع درمان یا ترکیبی از درمان‌ها می‌تواند بهترین نیازهای شما را برآورده کند، صحبت کنید.

ممکن است درمان فردی، گروه درمانی یا هر دو را امتحان کنید. گروه درمانی می تواند راهی برای برقراری ارتباط با دیگرانی که تجربه های مشابهی را تجربه می کنند ارائه دهد.

سایر روشهای درمان اختلال استرس پس از سانحه

داروها
انواع مختلفی از داروها می توانند به بهبود علائم PTSD کمک کنند:

داروهای ضد افسردگی این داروها می توانند به علائم افسردگی و اضطراب کمک کنند. آنها همچنین می توانند به بهبود مشکلات خواب و تمرکز کمک کنند. داروهای مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) سرترالین (Zoloft) و پاروکستین (Paxil).

داروهای ضد اضطراب. این داروها می توانند اضطراب شدید و مشکلات مربوط به آن را تسکین دهند. برخی از داروهای ضد اضطراب پتانسیل سوء استفاده دارند، بنابراین معمولاً فقط برای مدت کوتاهی استفاده می شوند.

شما و پزشکتان می توانید با هم همکاری کنید تا بهترین دارو را با کمترین عوارض جانبی برای علائم و وضعیت خود بیابید. ممکن است طی چند هفته بهبودی در خلق و خوی خود و سایر علائم مشاهده کنید.

در مورد هر گونه عوارض جانبی یا مشکل داروها به پزشک خود بگویید. ممکن است لازم باشد بیش از یک دارو یا ترکیبی از داروها را امتحان کنید، یا پزشک ممکن است نیاز به تنظیم دوز یا برنامه دارویی شما قبل از یافتن داروی مناسب برای شما داشته باشد.

مقابله و حمایت
اگر استرس و سایر مشکلات ناشی از یک رویداد آسیب زا بر زندگی شما تأثیر می گذارد، به پزشک یا متخصص سلامت روان خود مراجعه کنید. همچنین می‌توانید با ادامه درمان اختلال استرس پس از سانحه، این اقدامات را انجام دهید:

برنامه درمانی خود را دنبال کنید. اگرچه ممکن است مدتی طول بکشد تا مزایای درمان یا داروها را احساس کنید، درمان می تواند موثر باشد و بیشتر افراد بهبود می یابند. به خود یادآوری کنید که زمان می برد. پیروی از برنامه درمانی خود و برقراری ارتباط منظم با متخصص سلامت روان به پیشرفت شما کمک می کند.

با PTSD آشنا شوید. این دانش می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه احساسی دارید، و سپس می توانید استراتژی های مقابله ای را توسعه دهید تا به شما کمک کند به طور موثر پاسخ دهید.

مراقب خودت باش. استراحت کافی داشته باشید، رژیم غذایی سالم داشته باشید، ورزش کنید و زمانی را برای استراحت اختصاص دهید. سعی کنید کافئین و نیکوتین را کاهش دهید یا از آن اجتناب کنید، که می تواند اضطراب را بدتر کند.

خوددرمانی نکنید روی آوردن به الکل یا مواد مخدر برای بی حس کردن احساسات سالم نیست، حتی اگر ممکن است راهی وسوسه انگیز برای مقابله با آن باشد. این می تواند منجر به مشکلات بیشتری در مسیر شود، با درمان های موثر تداخل کند و از بهبود واقعی جلوگیری کند.

چرخه را بشکنید. هنگامی که احساس اضطراب می کنید، پیاده روی سریع داشته باشید یا برای تمرکز مجدد به یک سرگرمی بپرید.

زمانی را با افراد حامی و دلسوز بگذرانید – خانواده، دوستان و …. اگر نمی خواهید لازم نیست در مورد آنچه اتفاق افتاده صحبت کنید. فقط به اشتراک گذاشتن وقت با عزیزان می تواند آرامش را ارائه دهد.

یک گروه پشتیبانی را در نظر بگیرید. از متخصص سلامت روان خود برای یافتن یک گروه حمایتی کمک بخواهید.

 

کلمات مرتبط :

درمان اختلال استرس پس از سانحه – درمان استرس – مرکز مشاوره روانشناسی در غرب تهران – کلینیک مشاوره روانشناسی در جنت آباد – بهترین مرکز روانشناسی غرب تهران – بهترین روانشناس خانواده در غرب تهران 

مقالات بیشتر

اختلال کمبود توجه بیش فعالی

اختلال کمبود توجه بیش فعالی

0
اختلال کمبود توجه بیش فعالی وضعیتی است که در بعضی کودکان پیش دبستانی و یا در سالهای اولیه مدرسه ظاهر…
اختلال نافرمانی مقابله ای

اختلال نافرمانی مقابله ای

0
اختلال نافرمانی مقابله ای (ODD) یک اختلال رفتاری دوران کودکی است که با الگوی مداوم رفتار نافرمانی و خصمانه نسبت…
پارانویا

پارانویا و علائم آن

0
پارانویا به بی اعتمادی شدید و غیرمنطقی یا سوء ظن نسبت به دیگران اشاره دارد که اغلب با این باور…
اختلال هراس

اختلال هراس

0
اختلال هراس یا حمله پانیک نوعی اختلال اضطرابی است که با حملات پانیک مکرر و غیرمنتظره مشخص می شود. حملات پانیک…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست