راه های ارتباطی

02146135981
09300560614

مشاوره

جستجو

آخرین مقالات

مشاوره

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این فیلد را پر کنید

گوش دادن فعال چیست؟

گوش دادن فعال

گوش دادن فعال

مهارت گوش دادن شاه کلید ارتباط موثر است.

گوش دادن واقعی به همسر کار سختی است، اغلب همسران هنگام گوش دادن یا به آسانی حواسشان پرت می شود، یا به جای گوش دادن، پاسخ خود را در ذهن شان مروز می کنند، به خاطر احتمال بروز اختلاف به صورت گزینشی گوش می دهند و یا فقط به دنبال جمع آوری شواهدی برای نظرات خود هستند.

اما گوش دادن، مهمترین مهارت ارتباطی است که باعث صمیمیت می شود و آن را تداوم می بخشد.

موقعی که خوب گوش می دهید، همسر خود را بهتر درک می کنید، از لحاظ لحن صدا با همسرتان هماهنگ می مانید، از رابطه خود بیشتر لذت می برید و بدون ذهن خوانی می دانید که چرا همسرتان موارد خاصی را می گوید یا کار خاصی را انجام می دهد.

گوش دادن فعال امری الزامی است و نوعی ارزش نهادن به همسرتان است.

گوش دادن لازمه ی درک و همدلی است. همدلی یعنی کنار گذاشتن علایق، نیازها و پیش قضاوتی ها تا حدی که بتوانید رابطه خود را از دیدگاه همسرتان ببینید.

گوش دادن نوعی سپاسگزاری از همسرتان است زیرا در واقع با گوش دادن به او می گویید که من به تو توجه می کنم، می‌خواهم بدانم چه فکری می کنی و چه احساسی و چه نیازی داری.

گوش دادن فقط این نیست که هنگام حرف زدن همسرتان ساکت بمانید.

وجه تمایز گوش دادن فعال و واقعی، توجه کردن است، اگر به خاطر درک کردن، لذت بردن، یادگیری یا کمک به همسرتان به او گوش می دهید، پس واقعا به او گوش می دهید.

گوش دادن فعال و واقعی بین بیشتر زوج ها نادر است، اغلب زوج ها تصنعی به یکدیگر گوش می دهند. در گوش دادن تصنعی، قصد شما درک، لذت، یادگیری یا کمک کردن به طرف مقابل نیست، بلکه چنین مقاصدی با یکی از موانع گوش دادن که در ادامه می آیند آلوده شده است.

گوش دادن فعال

موانع گوش دادن فعال

ذهن خوانی

مواقعی که به گفته های همسرتان توجه نمی کنید یا اعتماد ندارید و بجای آن سعی می کنید “منظور واقعی” او را از قبل در ذهن خود تصور کنید، ذهن خوانی می کنید. افراد ذهن خوان به نشانه های جزئی مثل لحن صدا، حالات چهره و وضعیت بدنی اهمیت زیادی می دهند. آنها محتوای واقعی آنچه همسرشان می گوید را نادیده می گیرند و در عوض به فرض ها و گمان های خود توجه دارند. ذهن خوانی در رابطه بسیار مخرب است، زیرا فرد ذهن خوان آنچه واضح است را نادیده می گیرد و به تصورات خودش توجه می کند.

مروز ذهنی

یکی از موانع گوش دادن فعال مرور ذهنی است ، در مرور ذهنی شما آنقدر گفته های خود را در ذهنتان مرور می کنید که هرگز حرف های همسرتان را نمی شنوید. حتی ممکن است یک گفتگوی طولانی را در ذهن خود مرور کنید : ” من به او خواهم گفت……. ، سپس همسرم خواهد گفت………… ، سپس من خواهم گفت………”

انتخاب گزینشی

انتخاب گزینشی نیز یکی از موانع مهم گوش دادن فعال است و به این معناست که به برخی از گفته های همسرتان گوش می دهید اما به برخی دیگر گوش نمی دهید. مثلا وقتی همسرتان عصبانی، غمگین یا مضطرب است به او گوش می دهید، اما وقتی حس کردید حالش خوب است و انتظار ندارد به هیجانات او پاسخ بدهید، گوش دادن را متوقف می کنید. وقتی می‌خواهید به برخی حرف های همسرتان گوش ندهید نیز ممکن است از انتخاب گزینشی استفاده کنید. برای مثال وقتی همسرتان شروع به صحبت در مورد غذا یا گردش می کند، گوش هایتان عالی کار می کند اما هنگام صحبت از خرید، گوش نمی دهید.

قضاوت کردن

به این معنی است که به دلیل برخی قضاوت های منفی به همسرتان گوش نمی دهید، یا صرفا با هدف برچسب زدن و دادن لقب های منفی به او گوش می دهید. اگر فکر می کنید که همسرتان احمق، دیوانه یا خرافاتی است، به او گوش نخواهید داد، اگر هم گوش دهید به خاطر این است که شواهد تازه ای برای حماقت، خرافاتی بودن یا دیوانه بودن او از لابه لای حرف هایش پیدا کنید.

رؤیا پردازی

رویا پردازی نیز از موانع مهم گوش دادن فعال است ، حواس همه ممکن است هنگام گوش دادن به فرد مقابل پرت شود به خصوص موقعی که چندین سال با آن فرد هستید، راحت تر گوش دادن به او را متوقف می کنید و غرق در تخیلات خود می شوید. اگر توجه کردن به همسرتان برایتان سخت است، ممکن است علامت این باشد که از تماس با موضوعات خاصی اجتناب می کنید.

پند و اندرز

در این حالت شما با پند و اندرز های خود وسط کلام همسرتان می پرید و نمی گذارید او جملات خود را تکمیل کند. جستجوی شما برای ارائه ی راه حل درست و اشتیاق تان برای درست کردن امور، مانع گوش دادن به حرف های همسرتان می شود.

مشاجره

مشاجره یکی از مهم ترین موانع گوش دادن فعال است ، در این حالت صرفا به منظور مخالفت، بحث و دعوا به همسرتان گوش می دهید. موضعی می گیرید و از آن موضع بدون توجه به گفته های همسرتان دفاع می کنید. در بسیاری از روابط مختل، مشاجره روشی معمول است.

همیشه بر حق بودن

وقتی طرف مقابل به شما می گوید که حق با شما نیست به حرف های او گوش نمی دهید. برای اجتناب از هر گونه پیشنهادی مبنی بر این که شما در اشتباه هستید، ممکن است دروغ بگویید، داد بزنید، موضوع بحث را عوض کنید، توجیه کنید، طعنه بزنید، دلیل تراشی کنید، متهم کنید یا در غیر این صورت انتقاد کنید.

منحرف کردن بحث

در این شرایط موضوع را عوض می کنید یا آن را به شوخی می گیرید. هر موقع گفتگوی بین شما خیلی خصوصی یا تهدید کننده می شود با منحرف کردن و شوخی کردن از گوش دادن به نگرانی های جدی همسرتان خودداری می کنید.

تسکین دادن

خیلی سریع با گفته های طرف مقابل موافقت می کنید. به محض این که همسرتان ابراز رنجش با اضطراب می کند، می پرید وسط و می گویید: ” بله….. حق با توست….، می دانم…… ، متاسفم……. ، درستش می کنم”. این قدر نگران هستید که همسرتان شما را فردی خوب، حامی و موافق بداند که زمان کافی برای بیان کامل افکارش به او نمی دهید.

 

کلمات مرتبط :

مهارت های گوش دادن – موانع گوش دادن فعال – گوش دادن فعال –  ارتباط بین فردی موثر – شنونده فعال – روابط موثر – مرکز روانشناسی در جنت آباد

مقالات بیشتر

اضطراب

اضطراب

0
اضطراب پاسخ طبیعی بدن افراد به استرس است. این یک احساس ترس از آنچه در آینده نزدیک یا دور قرار…
طلاق و جدایی

طلاق و جدایی

0
طلاق و جدایی به‌عنوان یک تمثیل طلاق را می‌توان نوعی عمل جراحی دانست که تمام قلمروهای زندگی فرد را تحت…
شب ادراری در کودکان

شب ادراری در کودکان

0
شب ادراری در کودکان  بیشتر کودکان در حدود دو تا سه سالگی دیگر شبها خودشان را خیس نمی کنند. کسب…
ارتباط جرأتمندانه

ارتباط جرأتمندانه

0
ارتباط جرأتمندانه شاید شما هم تا به حال تجربه کرده باشید که شرایط زندگی همیشه منطقی و منصفانه نیستند. مسائل…
رویارویی با نگرانی

رویارویی با نگرانی

0
رویارویی با نگرانی در مقاله پیشین با تعریف نگرانی و ابعاد آن آشنا شدید. همینطور مشخص شد که نگرانی چه…
نگرانی چیست؟

نگرانی چیست؟

0
نگرانی چیست؟ درک نگرانی گاهی اوقات حتی برای روانشناسان و درمانگران نیز تا حدی دشوار و چالش زاست. نکته تعجب…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست