راه های ارتباطی

02146135981
09300560614

مشاوره

جستجو

آخرین مقالات

مشاوره

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این فیلد را پر کنید

روان سنجی

روان سنجی

روان سنجی در روان شناسی به مجموعه روش هایی گفته می شود که به روان شناس کمک می کند تا پدیده های روانی انسان را از حالت کیفی به حالت کمی و عددی در آورد.

در واقع روان سنجی به معنی استفاده از روش های آماری و آزمایش های خاص و بطور کلی بهره گیری از آزمون های روانی برای اندازه گیری پدیده‌های روانی است.

روش های آماری و طرح تحقیقاتی برای اندازه گیری و کنترل پدیده های روانی مانند احساسات منفی و مثبت ، ادراک ، یادگیری ، حافظه ، هوش ، شخصیت و …  به صورت عینی و عملیاتی در این حوزه از روان شناسی جای می گیرند.

ارائه خدمات تخصصی در زمینه ارزیابی وضعیت هوش ، سلامت روان ، شخصیت شناسی و استعدادیابی با استفاده از به روزترین تست ها و آزمونهای روان شناختی در حوزه روان سنجی قرار گرفته و در مرکز مشاوره سپید با مدیریت سرکار خانم فاطمه رمضانی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی به مراجعه کنندگان گرامی ارائه می شود.

روان سنجی

زندگی انسان امروزی با آمار پیوند خورده و روان شناسی نیز که یکی از شاخه‌های علوم انسانی است بدون آمار در تجزیه و تحلیل مسائل ناتوان است و تنها در صورتی که از روش های آماری بتواند به داده‌ها و نتایج قابل اعتماد دست یابد می تواند به درمان مشکلات روحی نیز کمک کند.

روان شناسی که در این حوزه فعالیت می کند نیازمند تسلط به نرم ‌افزارهای آماری مختلف همچون SPSS, LISREL, BILOG MULTILOG, SAS و سایر نرم‌افزارها برای انجام تحلیل‌های آماری است.

اهمیت روان سنجی در این است که وسایل علمی لازم را برای شناخت و ارزیابی وضعیت روحی افراد و همچنین میزان هوش ، استعداد ، انگیزه ها و … در اختیار روان شناس قرار می دهد.

روان سنجی

موارد کاربرد روان سنجی

پیش بینی

این روش در اندازه گیری توانایی پیشرفت تحصیلی و سایر ویژگی های افراد کاربرد گسترده ای دارد و به افراد کمک می کند تا با آگاهی از استعدادهای خود و اینکه در چه راهی احتمال موفقیت آن ها بیش تر است اقدام به تصمیم گیری در ارتباط با رشته تحصیلی ، شغل و … بکنند.

طبقه بندی

این روش ابزار و وسایل لازم را برای طبقه بندی افراد در گروه های مختلف فراهم می آورد.

ارزشیابی

ابزارهای روان سنجی برای قضاوت و ارزشیابی در مورد برنامه ها ، روشها ، تدابیر درمانی و میزان پیشرفت افراد در شغل ، تحصیل و … بکار برده می شوند.

گزینش

امروزه آزمون های روان سنجی در بسیاری از ادارات و سازمان ها ملاکی برای استخدام افراد کارآمد می باشد.

 

کلمات مرتبط :

بهترین مرکز مشاوره در تهران – مرکز روانشناسی در غرب تهران – مشاوره روانشناختی در غرب تهران – دکتر روانشناس در غرب تهران – بهترین روانشناس ایران – بهترین روانشناس در تهران – فاطمه رمضانی روانشناس بالینی – متخصص روانشناسی بالینی

مقالات بیشتر

اختلال کمبود توجه بیش فعالی

اختلال کمبود توجه بیش فعالی

0
اختلال کمبود توجه بیش فعالی وضعیتی است که در بعضی کودکان پیش دبستانی و یا در سالهای اولیه مدرسه ظاهر…
اختلال نافرمانی مقابله ای

اختلال نافرمانی مقابله ای

0
اختلال نافرمانی مقابله ای (ODD) یک اختلال رفتاری دوران کودکی است که با الگوی مداوم رفتار نافرمانی و خصمانه نسبت…
پارانویا

پارانویا و علائم آن

0
پارانویا به بی اعتمادی شدید و غیرمنطقی یا سوء ظن نسبت به دیگران اشاره دارد که اغلب با این باور…
اختلال هراس

اختلال هراس

0
اختلال هراس یا حمله پانیک نوعی اختلال اضطرابی است که با حملات پانیک مکرر و غیرمنتظره مشخص می شود. حملات پانیک…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست