راه های ارتباطی

02146135981
09300560614

مشاوره

جستجو

آخرین مقالات

مشاوره

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این فیلد را پر کنید

مهارت ارتباط شفاف

مهارت ارتباط شفاف

مهارت ارتباط شفاف

داشتن مهارت‌های ارتباطی شفاف یکی از ملزومات موفقیت در روابط بین فردی و به ویژه روابط زوجین می باشد.

ارتباط شفاف به زوجین کمک می کند تا روابطی با کيفيت بیشتر با یکدیگر برقرار کرده و در بطن این روابط بتوانند مسائل و مشکلات خود را حل و فصل نمایند.

در ادامه 9 راهکار برای برقراری ارتباط شفاف ارائه می شود

9 راهکار برای داشتن مهارت ارتباط شفاف

 • از کلمات و اصطلاحات قضاوتی خودداری کنید:
  این کلمات و اصطلاحات به همسرتان حس ناقص بودن می دهد. مثلا ” مثل همیشه بی فکر …. ، رفتار کودکانه…… ، خودخواه و…. این کلمات به حس ارزشمندی فرد حمله می برد و به آن آسیب می زند.
 • برای داشتن مهارت ارتباط شفاف از برچسب های کلی اجتناب کنید:
  برچسب های کلی به محکوم ساختن هویت همسر می انجامد.” او احمق، تنبل، خودبین و شیطان صفت است”. در این صورت به رفتار همسرتان حمله نمی کنید بلکه به شخصیت او حمله می کنید و این پیام را منتقل می کنید که او نه تنها در این لحظه بلکه برای همیشه بد است. پیامد این رفتار از بین رفتن اعتماد و صمیمیت است.
 • از پیام های تو (سرزنش گر و اتهامی) خودداری کنید.
  مثلاً ” تو هرگز به موقع خانه نبودی….. تو تمام هفته مرا تنها می گذاری…….. تو هرگز از من نمی پرسی که چه می‌خواهم …… ، تو بیشتر از من به کارت علاقه مند هستی…..”. به طور ساده خمیرمایه ی پیام های (تو) این است: من احساس ناراحتی می کنم و تو موجب آن هستی و معمولأ این مضمون را دارد که تو بد هستی و رفتارهای نامناسب انجام می دهی. بهتر است بجای عبارات ( تو) از (من) استفاده کنید. برای مثال: پیام تو: وقتی که کار داریم، تو هرگز اینجا نمی آیی. پیام من: موقعی که وسایل خانه را تنهایی جابجا می کنم، خسته و عصبانی می شوم.
 • برای داشتن مهارت ارتباط شفاف از بیان سوابق گذشته اجتناب کنید:
  فقط در مورد موضوعات فعلی صحبت کنید. ارتباط براساس سوابق گذشته، باعث انتقال عقده ها از گذشته به حال می شود. برخی اوقات، گذشته می تواند دید روشن و وسیعی نسبت به مشکل فراهم سازد اما با رجوع کردن به گذشته، شواهدی را برای دیرینه نشان دادن اشتباه فعلی او ارائه می دهید. یک قانون ساده این است که هرگز موقعی که عصبانی هستید سوابق گذشته را بازگو نکنید چون رابطه را بیش از پیش تخریب می‌کند.
 • از مقایسه های منفی خودداری کنید:
  مقایسه های منفی هیچ گاه مشکلی را حل نمی کند و باعث می شود همسرتان نسبت به خودش یا شما احساس بدی داشته باشد و راه را برای حل مسئله از بین می برد. تنها حاصل اینگونه رفتارها، تنبیه کردن و حمله بردن به طرف مقابل است.
 • برای داشتن مهارت ارتباط شفاف از تهدید اجتناب کنید:
  پیام اصلی تهدید این است که تو فرد بدی هستی و من می‌خواهم تو را تنبیه کنم و بدین ترتیب تخریب بسیار شدیدی در رابطه شکل خواهد گرفت.
 • به جای حمله با احساسات خود، آن ها را توصیف کنید:
  موقعی که احساسات خود را شرح می دهید از واژه های شفاف استفاده کنید. مثلاً ” من غمگینم و می خواهم گریه کنم….، من برای صمیمیت با تو احساس شوق می کنم….. ، من احساس ناراحتی و طرد می کنم….” توجه داشته باشید که فقط هیجان مربوطه را توصیف کنید. حمله کردن با احساس هایتان به این معنی است که از عواطف خود به عنوان یک سلاح استفاده می کنید. صدایتان بلند، خشن، ترسناک وخصمانه می شود. هنگام ارتباط شفاف بر صدای خود تسلط دارید و می توانید بلندی و تن آن را تنظیم کنید، در نتیجه همسرتان به جای اینکه مورد هجوم احساس شما قرار بگیرد، به آن گوش می دهد.

مهارت ارتباط شفاف

 • برای داشتن مهارت ارتباط شفاف حالت بدنی خود را گشاده و پذیرنده نگه دارید :
  بدنتان به وضوح به طرف مقابل این پیام را منتقل می کند که چقدر پذیرنده هستید و چقدر تمایل دارید با او ارتباط برقرار کنید. موقعی که لب های خود را به هم فشار می دهید یا فک خود را محکم می گیرید، موقعی که اخم می کنید، مستقیم نگاه نمی کنید یا با حالت نفرت به دوردست‌ها نگاه می کنید، بدنتان با صدای بلند و روشن می گوید که نمی خواهید ارتباط برقرار کنید.
 • برای داشتن مهارت ارتباط شفاف از پیام کامل استفاده کنید:
  روابط متقابل مهم با همسر همیشه باید به شکل پیام های کامل باشند که در آن ها، مشاهدات، نظرات، احساس ها و خواسته های شما به طور واضح بیان می شوند. مشاهدات یعنی هرآنچه که رخ داده به صورت شفاف بدون قضاوت و تعبیر و تفسیر. افکار، شامل باورها، عقاید و نظرات شما از یک وضعیت هستند. افکار، حقایق نیستند بلکه درک شما از آن حقایق هستند. احساسات نیز مؤلفه مهمی در پیام کامل است. شما باید شفاف و واضح احساس خود را در مورد موقعیت بیان کنید. قسمت چهارم یک پیام کامل بیان نیازها می باشد. در صورتی که نیازهایتان را بیان نکنید، هیچ کس نمی تواند بفهمد شما چه خواسته ای دارید. بنابراین بیان شفاف و واضح نیازها نیز مهم است.

 

کلمات مرتبط :

مهارت ارتباط شفاف – مرکز روانشناسی در جنت آباد – مرکز روانشناشی درد بلوار لاله – بهترین کلینیک روانشناسی در غرب تهران – مرکز روانشناسی خوب در غرب تهران – فاطمه رمضانی خانم کارشناس ارشد روانشناس بالینی – بهترین مرکز مشاوره روانشناختی در تهران

مقالات بیشتر

اضطراب

اضطراب

0
اضطراب پاسخ طبیعی بدن افراد به استرس است. این یک احساس ترس از آنچه در آینده نزدیک یا دور قرار…
طلاق و جدایی

طلاق و جدایی

0
طلاق و جدایی به‌عنوان یک تمثیل طلاق را می‌توان نوعی عمل جراحی دانست که تمام قلمروهای زندگی فرد را تحت…
شب ادراری در کودکان

شب ادراری در کودکان

0
شب ادراری در کودکان  بیشتر کودکان در حدود دو تا سه سالگی دیگر شبها خودشان را خیس نمی کنند. کسب…
ارتباط جرأتمندانه

ارتباط جرأتمندانه

0
ارتباط جرأتمندانه شاید شما هم تا به حال تجربه کرده باشید که شرایط زندگی همیشه منطقی و منصفانه نیستند. مسائل…
رویارویی با نگرانی

رویارویی با نگرانی

0
رویارویی با نگرانی در مقاله پیشین با تعریف نگرانی و ابعاد آن آشنا شدید. همینطور مشخص شد که نگرانی چه…
نگرانی چیست؟

نگرانی چیست؟

0
نگرانی چیست؟ درک نگرانی گاهی اوقات حتی برای روانشناسان و درمانگران نیز تا حدی دشوار و چالش زاست. نکته تعجب…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست