راه های ارتباطی

02146135981
09300560614

مشاوره

جستجو

آخرین مقالات

مشاوره

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این فیلد را پر کنید

خودخواهی

خودخواهی

خودخواهی این است که فقط به نیازهای خود توجه کنید بدون اینکه به دیگران فکر کنید. اغلب به عنوان نگرانی بیش از حد برای منافع، نیازها و رفاه خود بدون توجه به نیازهای دیگران.

همه گاهی اوقات کمی خودخواه هستند، که همیشه چیز بدی نیست. مراقبت از خود، تمرکز بر خود و برآوردن نیازهایتان برای بهزیستی ذهنی حیاتی است.

مشکل این است که اگر همیشه علایق خود را بر هر چیز دیگری قرار دهید، می تواند آسیب جدی به روابط شما وارد کند و به دادن و گرفتن متقابل که برای روابط بین فردی سالم بسیار ضروری است، آسیب وارد کند.

یادگیری اینکه خودخواه نباشید می تواند به شما کمک کند بیشتر روی افرادی که برایتان مهم هستند تمرکز کنید. همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا از پاداش‌های روان‌شناختی مراقبت و توجه به دیگران بهره‌ مند شوید و در نهایت روابطتان را بهبود ببخشید و اطمینان حاصل کنید که نیازهایتان برآورده می‌شود.

راهکارهای مقابله با خودخواهی

کمتر خودخواه بودن می تواند زمان و تمرین ببرد. افزایش آگاهی شما از رفتارهای خودمحورانه می تواند کمک کننده باشد، اما همچنین ضروری است که شروع به همدلی، وظیفه شناسی و متفکر شدن کنید. در زیر فقط چند استراتژی وجود دارد که می تواند کمک کند.

مهم است که به یاد داشته باشید که هر از گاهی خودخواهانه رفتار کنید طبیعی است. گاهی اوقات افراد مراحلی از زندگی را می گذرانند که در آن بیشتر بر خود متمرکز هستند – مانند دوره های رشد خاص مانند نوجوانی.

اگر مشکوک هستید که ممکن است کمی بیش از حد خودخواه باشید، مهم است که رفتارهای خود را ارزیابی کنید و راه هایی را که ممکن است بتوانید تغییر دهید در نظر بگیرید.

آیا با وقت خود خودخواه هستید؟ منابع شما؟ توجه شما؟ یا از نیازهای افراد دیگری که به نوعی به شما تکیه می کنند غفلت می کنید؟

هنگامی که مشکل را مشخص کردید، می توانید شروع به تلاش هماهنگ برای تغییر کنید. ممکن است نیاز به زمان و کمی تمرین داشته باشد. با این حال، در نهایت، متوجه می‌شوید که بهتر می‌توانید رفتار خودخواهانه را تشخیص دهید و قبل از تبدیل شدن به یک مشکل جدی، در رسیدگی به آن مهارت بیشتری دارید.

 • توجه به دیگران و گوش دادن به آنچه می گویند مهم است اگر می خواهید دست از خودخواهی بردارید. گوش دادن فعال مهارتی است که می تواند به شما کمک کند روی دیگران تمرکز کنید، به آنها کمک کند تا احساس ارزشمندی کنند و تمرکز را از خودتان دور کنید. برای گوش دادن فعال، باید در لحظه حضور کامل داشته باشید. به صحبت های طرف مقابل و نحوه بیان آن توجه کنید. زبان بدن، از جمله بیان و حرکت، می تواند معنی زیادی را منتقل کند.
 • با حفظ ارتباط چشمی خوب و پرسیدن سؤالات باز برای ادامه گفتگو، به طرف مقابل علاقه نشان دهید. همانطور که این مهارت را تمرین می کنید، ممکن است بیشتر به آنچه دیگران فکر و احساس می کنند علاقه مند شوید.
 • یک کار ساده که می توانید انجام دهید این است که مرتباً با دوستان و عزیزان خود تماس بگیرید. پیامک بفرستید یا با کسی تماس بگیرید و به او بگویید که به او فکر می کنید. به زندگی آنها علاقه نشان دهید و به آنها بگویید که به آنها اهمیت می دهید.
 • همدلی چیزی است که به شما امکان می دهد چیزها را از دیدگاه دیگران در نظر بگیرید و روی چیزهایی فراتر از نیازهای خود تمرکز کنید. توسعه توانایی های همدلانه شما راهی عالی برای متوقف کردن خودخواهی است. استراتژی هایی که می توانند به شما در ایجاد همدلی کمک کنند عبارتند از:

  تصور کنید اگر در موقعیت شخص دیگری بودید چه احساسی داشتید
  صرف زمان بیشتر برای برقراری ارتباط با افراد دیگر
  به جای تمرکز بر تفاوت ها، به چیزهایی که با دیگران مشترک هستید فکر کنید
  به اشتراک گذاشتن چیزهایی در مورد خودتان

سایر راهکارها

 • مراقب سوگیری های شناختی باشید. سوگیری های شناختی خطاهای فکری هستند که بر نحوه تفسیر و تعامل ما با جهان تأثیر می گذارند. چنین سوگیری‌هایی می‌تواند منجر به تصمیم‌گیری ضعیف شود، اما می‌تواند به رفتار خودخواهانه نیز کمک کند. به عنوان مثال، خطای انتساب اساسی یک سوگیری است که می تواند باعث شود رفتار دیگران را به گردن شخصیت آنها بیندازید و در عین حال اشتباهات خود را به نیروهای خارجی نسبت دهید. به طور مشابه، تعصب خودخواهانه می تواند باعث شود که موفقیت خود را به استعداد ذاتی و سخت کوشی خود نسبت دهید و در عین حال دیگران را برای اشتباهات و شکست های خود سرزنش کنید.
 • برای کمک به دیگران داوطلب شوید. داوطلب شدن یک راه عالی برای معطوف کردن تمرکز شما به بیرون است. در حالی که کمک به یک هدف خوب مطمئناً راهی عالی برای کمک به تبدیل جهان به مکانی بهتر است، شواهد همچنین نشان می دهد که داوطلبان نتایج خوبی از رفتار خود دریافت می کنند.

 

مقالات مرتبط :

انگیزه چیست؟

اعتماد به نفس کاذب

مقالات بیشتر

اختلال کمبود توجه بیش فعالی

اختلال کمبود توجه بیش فعالی

0
اختلال کمبود توجه بیش فعالی وضعیتی است که در بعضی کودکان پیش دبستانی و یا در سالهای اولیه مدرسه ظاهر…
اختلال نافرمانی مقابله ای

اختلال نافرمانی مقابله ای

0
اختلال نافرمانی مقابله ای (ODD) یک اختلال رفتاری دوران کودکی است که با الگوی مداوم رفتار نافرمانی و خصمانه نسبت…
پارانویا

پارانویا و علائم آن

0
پارانویا به بی اعتمادی شدید و غیرمنطقی یا سوء ظن نسبت به دیگران اشاره دارد که اغلب با این باور…
اختلال هراس

اختلال هراس

0
اختلال هراس یا حمله پانیک نوعی اختلال اضطرابی است که با حملات پانیک مکرر و غیرمنتظره مشخص می شود. حملات پانیک…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست