راه های ارتباطی

02146135981
09300560614

مشاوره

جستجو

آخرین مقالات

مشاوره

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این فیلد را پر کنید

اضطراب

اضطراب

اضطراب پاسخ طبیعی بدن افراد به استرس است. این یک احساس ترس از آنچه در آینده نزدیک یا دور قرار است روی دهد می باشد.

همه ما در برخی شرایط مانند روز اول مدرسه ، رفتن به مصاحبه شغلی یا یک سخنرانی ممکن است دچار ترس و استرس شویم که امری طبیعی است ولی در صورتی که این احساس شدید بیش از ۶ ماه طول کشیده و سبب ایجاد اختلال در زندگی فرد شود ممکن است فرد دچار اختلالات اضطرابی باشد که در این شرایط مراجعه به مرکز روانشناسی و مشاوره با روانشناس ضروری است. احساسات در افرادی که دچار این اختلال می شوند می توانند بصورت مشکلات گوارشی تا تنفس و ضربان قلب تند و سریع رخ دهند.

اگرچه این حس احساس خوشایندی نیست ، اما می تواند انگیزه فرد را برای کار بیشتر و بهتر بیشتر کند ، پس این احساس بخودی خود مشکل خاصی نیست ولی در صورتی که بصورت اختلال اضطرابی درآید و با ترس شدید و احساسات ناخوشایند در فرد همراه باشد و سبب بروز ناتوانی در انجام امور روزمره فرد شود به عنوان یک مشکل اساسی باید بررسی شود.

این احساس در موارد شدید می تواند سبب شود فرد تمایلی به انجام کارهایی که در گذشته از انجام آن ها لذت می برد نداشته باشد ، این احساس در موارد شدید ختی می تواند سبب شود فرد در عبور از خیابان و استفاده از آسانسور نیز مردد باشد.

اختلالات اضطرابی شایع ترین شکل اختلال عاطفی است و در هر سنی و جنسی ممکن است رخ دهد اگرچه شیوع آن در بین خانم ها بیش از آقایان است.

محققان از علت دقیق بروز این احساس اطمینان ندارند. اما ، به احتمال زیاد ترکیبی از عوامل نقش دارند. اینها شامل عوامل ژنتیکی و محیطی و همچنین تغییرات شیمیایی در مغز است.

علاوه بر این ، محققان معتقدند که ممکن است مناطقی از مغز که مسئول کنترل ترس هستند ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرند.

اضطراب در کودکان نیز می تواند مزمن و مداوم شود و به یک اختلال اضطرابی تبدیل شود. اضطراب کنترل نشده ممکن است در فعالیت های روزمره اختلال ایجاد کند و کودکان ممکن است از تعامل با همسالان یا اعضای خانواده خود دوری کنند.

علائم این احساس در نوجوانان ممکن است شامل عصبی بودن ، کمرویی ، رفتارهای انزواطلبانه و اجتناب باشد. به همین ترتیب ، این احساس در نوجوانان ممکن است منجر به رفتارهای غیرمعمول شود. آنها ممکن است در مدرسه و تحصیل عملکرد ضعیفی داشته باشند و حتی ریسک تمایل آن ها به مصرف مواد مخدر افزایش پیدا کند.

علائم اضطراب

 • افزایش ضربان قلب
 • تنفس سریع و پی در پی
 • بی قراری
 • مشکل در تمرکز
 • اختلال خواب

انواع اختلالات اضطرابی

 • اختلال هراس : تجربه حملات وحشت مکرر در زمان های غیرمنتظره. یک فرد مبتلا به اختلال وحشت ممکن است از ترس حمله وحشت بعدی زندگی کند.
 • فوبیا: ترس بیش از حد از یک شی ، موقعیت یا فعالیت خاص
 • اختلال اضطراب اجتماعی: ترس شدید از قضاوت توسط دیگران در موقعیت های اجتماعی
 • اختلال اضطرابی جدایی: ترس از دوری از خانه یا عزیزان
 • اختلال اضطرابی بیماری: نگرانی در مورد سلامتی 
 • اختلال استرس پس از سانحه : نگرانی به دنبال یک واقعه آسیب زا
 • وسواس: افکار غیر منطقی مکرر که فرد را به انجام رفتارهای خاص و تکراری سوق می دهد.

حمله اضطرابی احساسی از دلهره ، نگرانی ، پریشانی یا ترس است. برای بسیاری از افراد ، حمله اضطرابی به آرامی ایجاد می شود و با نزدیک شدن به یک واقعه استرس زا ممکن است این احساس تشدید شود.

حملات اضطرابی می تواند بسیار متفاوت باشد و علائم ممکن است در افراد متفاوت باشد. به این دلیل که بسیاری از علائم اضطراب برای همه اتفاق نمی افتد و آنها می توانند با گذشت زمان تغییر کنند.

احساس ضعف یا سرگیجه ، تنگی نفس ، تعریق ، خشک شدن آب دهان ، لرز و گرگرفتگی ، پریشانی و بی حسی و گزگز کردن اندام ها از علائم رایج حملات اضطرابی هستند.

 

کلمات مرتبط :

مرکز مشاوره روانشناسی در غرب تهران – بهترین مرکز مشاوره در غرب تهران – مرکز روانشناسی در جنت آباد – مرکز مشاوره در جنت آباد – روانشناس خوب در جنت آباد – روانشناس خوب در جنت آباد جنوبی روانشناس خوب در غرب تهران – مشاوره خانواده خوب در غرب تهران – مشاور خانواده خوب در جنت آباد

مقالات بیشتر

اختلال نافرمانی مقابله ای

اختلال نافرمانی مقابله ای

0
اختلال نافرمانی مقابله ای (ODD) یک اختلال رفتاری دوران کودکی است که با الگوی مداوم رفتار نافرمانی و خصمانه نسبت…
پارانویا

پارانویا و علائم آن

0
پارانویا به بی اعتمادی شدید و غیرمنطقی یا سوء ظن نسبت به دیگران اشاره دارد که اغلب با این باور…
اختلال هراس

اختلال هراس

0
اختلال هراس یا حمله پانیک نوعی اختلال اضطرابی است که با حملات پانیک مکرر و غیرمنتظره مشخص می شود. حملات پانیک…
مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی

0
مشاوره تحصیلی نوعی راهنمایی است که به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا چالش‌ های تحصیلی را که در برنامه تحصیلی خود…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست